MEVLANA KOORDİNATÖRLÜĞÜNDEN COVID-19 TEDBİRLERİ KAPSAMINDA 2019-2020 AKADEMİK YILI ÖĞRENCİLERİ İÇİN BİLGİLENDİRME

Bu bilgilendirme, yeni Koronavirüs Covid-19 pandemi tedbirleri kapsamında Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'nca yayınlanan kararlar ve Üniversitemizin aldığı Senato kararı çerçevesinde yapılmaktadır.Bulunduğunuz ülkedeki resmi makamların uyarılarına ve talimatlarına mutlaka uyunuz.


Kişisel hijyeninize dikkat ediniz.

Türkiye Cumhuriyeti ve bulunduğunuz ülkenin resmi makamları(Dış İşleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı) kararları çerçevesinde; Türkiye'ye dönme talebiniz var ise hem bize bilgi veriniz hem de bulunduğunuz ülkedeki Konsolosluğa müracaat ediniz.

Ülkeye dönmeniz durumunda lütfen 14 günlük karantina kuralına uyunuz.

Üniversitemizde ve ülke genelinde 16 Mart 2020 itibariyle yüksek öğrenime 6 Nisan 2020 tarihine kadar ara verilmiştir. Bu tarihten sonraki sürecin nasıl işleyeceği, yeni kararlara tabidir.

Sağlık Bakanlığımızın direktifleri doğrultusunda bu dönemde ülkeden ayrılmamanızı önemle tavsiye ediyoruz.

Geri dönmeniz durumunda akademik bilgilendirme: 12.03.2020 tarihli Senato kararı uyarınca, Değişim statüsündeki öğrencilerimizden COVID-19 nedeniyle mücbir nedenden ötürü eğitimlerini keserek Üniversitemizde eğitim süreçlerine devam etme talepleri bulunan öğrencilerin, AKSİS'ten ders alma süreçlerinin tanımlanması, gerekli görüldüğünde intibaklarının yapılması, yurtdışında bulunan ilgili üniversitede almış oldukları eğitimin ders devamı çerçevesinde değerlendirilmesi, sınavlara girebilmelerinin sağlanması, gerektiği takdirde mazeret sınavlarının düzenlenmesi oy birliği ile kabul edilmiştir.

Geri dönmeniz durumunda burs bilgilendirmesi: Burs alan öğrencilerimizden, yurt dışındaki eğitimini yarıda kesip dönenler için henüz mali hususlarla ilgili bir karar alınmamıştır. Konuyla ilgili Yükseköğretim Kurulu Başkanlığımız karar aldığında kararı sizlerle paylaşacağız.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının Bilgilendirme notunun 9. maddesi uyarınca: yurt dışından dönüşte pandeminin durumuna göre sorun yaşayabileceğinizi, uçuşların iptal olabileceğini, döndüğünüzde en az 14 gün eğitime devam edemeyebileceğinizi, bunlar ve başkaca sorunlarla karşılaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Bu dönemde Mevlana Ofisimiz mevlana@istanbul.edu.tr e-posta adresi üzerinden hizmet vermeye devam edecektir.

Güncel gelişmeler için web sitemizi ve e-posta hesaplarınızı lütfen düzenli olarak kontrol ediniz.