2020-2021 MEVLANA BAŞVURULARI BAŞLIYOR

2020-2021 Akademik yılı Mevlana Değişim Programı Başvuru Takvimi aşağıdaki şekildedir.


Başvuruların Alınması:             2-13 Mart 2020 (13 Mart dahil)

                                      

Yabancı Dil Sınavları:                7 Mart 2020 CUMARTESİ

                                                     Saat: 10.00-12.30  İngilizce;  

                                                     Saat:13.30-16.00 Rusça, Farsça, Kazakça, Korece,Arapça, Fransızca
*Yabancı Dil Belgesi Olmayan Adayların, Başvuru işlemlerini  6 MART 2020 CUMA Gününe kadar tamamlamaları gerekmektedir.


*Başvurular aşağıdaki belgelerle birlikte Mevlana Kurum Koordinatörlüğü'ne şahsen yapılacaktır.


  BAŞVURU DETAYLARI VE BELGELERİ 


1- Aday Öğrenci Başvuru Formu (Formu bilgisayar ortamında doldurup, renkli çıktısını alınız. 

3- Transkript (En son bitirdiğiniz yarıyıl değerlendirmesini içeren güncel transkript kabul edilecektir.)

   *AGNO Şartları;

    Lisans öğrencileri için 2,5/4

    Yüksek Lisans ve Doktora öğrencileri için 3.00/4

    şeklindedir.

4- T.C. Kimlik Fotokopisi

5-Öğrenci Belgesi

6- Yabancı dil belgesi (son iki yıl içinde alınmış, tercih edilen Üniversitenin/Üniversitelerin öğrenim diline ait, YDS,YÖKDİL veya TOEFL-IBT belgesi)

7-Yabancı Dil Belgesi olmayan adayların,başvuracakları dil için Yabancı Dil Sınavı Başvuru Formunu yine bilgisayar ortamında doldurup renkli çıktısını alarak başvuru belgeleriyle birlikte koordinatörlüğümüze teslim etmeleri gerekmektedir.

Not 1- Yabancı Dil Yeterlilik düzeyi 50’dir (Toefl iBT için 60 ).  Yeterlilik düzeyinin altında yabancı dil puanına sahip öğrencilerin, Programa başvuru yaparken yabancı dil sınavına da başvuru yapmaları gerekmektedir. 

Not 2- Başvurulara esas olan anlaşmalar listesi için lütfen “Anlaşmalarımız” başlığımızı ziyaret ediniz. Başvurular başlayana dek (2 Mart 2019), anlaşmalar listemiz güncellenecektir.

 Lütfen “Anlaşmalarımız” listesini sıklıkla  ve başvuru yapmadan önce bir kez daha mutlaka inceleyiniz.DİKKAT!!!!  Yabancı dil sınavı belgesi olmayan adayların 6 Mart 2020 Cuma gününe kadar başvuru yapmaları gerekmektedir.

 

 Yabancı Dil Sınavına da Başvuracak Öğrencilerimiz İçin;

1-Mevlana Değişim Programı Öğrenci Hareketliliği için Yabancı Dil Sınavları  7 Mart 2020 Cumartesi günü iki oturum halinde gerçekleştirilecektir:

1.Oturum:  İngilizce Sınavına girecekler için sınav Saat:10.00’da,(10.00-12.30)

2.Oturum:  Arapça, Kazakça, Fransızca, Korece, Farsça, Rusça,  sınavlarına girecekler için sınav Saat:13.30’da yapılacaktır. (13.30-16.00)

2-Bir aday Üniversite tercihlerini göz önünde bulundurarak hem İngilizce sınavına hem de 2. oturumda belirtilen dillerden maksimum bir tanesini seçerek bu dilin sınavına başvurabilir. Tek bir dilden sınava girmek isteyen adayların, yabancı dil formundaki yabancı dil sınav tercihleri alanında bulunan 1. tercih kısmını doldurmaları yeterlidir.

3-Adayın bir Üniversite tercihi için iki dilden de sınava girmesi durumunda,ilgili tercih için yüksek olan puanı geçerli sayılır.

4-Tercih edilen kurumda öğrenim dili Türkçe ise, adayın sadece  AGNOsu yüzdelik puan olarak alınır.

5-Adayın Mevlana başvurusunun geçerli sayılabilmesi için aday, ilgili dil sınavından minimum 50 puan almalıdır.(Bir tercihi için iki dilden sınava giren adayın dil puanlarından ikisi de barajın altında kalırsa adayın başvurusu değerlendirmeye alınmaz. Biri barajın altında kalırsa ve diğer dil puanı barajın üstündeyse, barajı geçen puan dikkate alınır. İki puan da barajın üzerindeyse yüksek olan puan esas alınır ve bu puan kullanılarak Adayın Mevlana puanı hesaplanır.)

6-Yabancı Dil Sınavlarının yapılacağı yerler sınav tarihinden önce Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürlüğü tarafından duyurulacaktır.

7- Yabancı dil sınavına girip yine yeterlilik düzeyinin altında yabancı dil puanı alan öğrencilerin başvuruları değerlendirmeye alınmayacaktır.


8- Yabancı Dil Sınav Yeri ve Sonuçları Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürlüğü'nün web sitesinden duyurulacaktır.